Montaj Yerinin ve Boru Güzergahının Seçilmesi:

İç Üniteler:

Klimanın monte edilmiş olduğu duvar sert olmalıdır. Hava sirkülasyonunu önleyecek her hangi bir engel bulunmamalıdır. Klimayı, odadaki hava sirkülasyonunun iyi yapabileceği bir yere monte edin. Drenajın kolayca yapılabileceği bir yere monte edin. Aygıtı, gürültü yapmayacağı bir yere monte edilmelidir. Cihazı, kapı yakınına monte etmeyin. Cihazla duvar, tavan yada diğer engeller arasında belirtilen oranda (5 cm daha fazla) mesafe bırakın, aletin yerden yüksekliği göz seviyesinden fazla olmalıdır.

Dış Üniteler:

Kondenserin ısı iletimini engellememeye dikkat ederek direkt güneş ışığı yada yağmura maruz kalmasını önlemek için aletin üstüne güneşliği takın. Cihazla duvar ,tavan yada öteki engeller arsında belirtilen oranda (kenarlarda 10 santimetre den fazla fanın bulunduğu kısımın önünde 100 cmden fazla) mesafe bırakın. Gürültünün komşuları rahatsız etmediğinden kararlı olun. Toza ve yağmura maruz kalacağı alanlara oluşturmayın. Etrafta yanıcı gaz kaçağı olmadığından kesin olun. Ünitelerin çevreında hava giriş ve çıkış deliklerinden hava akımının sağlanması için yeteri kadar büyük bir boşluk mevcuttur.

Boru Uzunluğu Ve Yüksekliği:

İç Ünitelerin Montajı:

1. Montaj plakasını duvara monte edin. Doğru bir montaj yeri seçin. Cihazı monte edeceğiniz duvar yeterince sert olmalı ve montaj plakası her vakit, ipi i şakül ve terazi kullanımı ile hizalanarak monte edilmelidir. Montaj plakasını duvara vidalarla monte edin (eğer aygıt beton bir duvara monte edilecekse cihazla beraber verilen ankeraj civatalarını kullanın.)

2. Matkap kullanarak boru için 70mm çapında delik açın. Deliği sağ veya sol tarafta açın ve delik,hafifçe dış üniteye doğru eğilimli olmalıdır.

3. Boru bağlantısı için bir manşon takın (varsa). Manşonu deliğe yerleştirin. Manşon 15 mm kadar duvardan dışarı doğru çıkıntı yapmalıdır. Dışarı doğru çıkıntı meydana getiren kısımları kati. Son adımda conta macunu yada kalafatlama macunu ile manşonu kalafatlayın.

4. İç Ünite Kablosunun Bağlanması: Bağlantı kablolarının uçlarını sertleştirin ve kabloyu tutucu veya kelepçe ile (var ise) kontrol panosuna sabitleyin. Defrost sinyal kablosunu iç ünitenin plastik soketine bağlayın (defrostlu serileri için). Kabloları, aşağıdaki elektrik kablo bağlantı şemasına nazaran kontrol kartındaki terminallere bağlayın. Kablo renklerinin konektör terminallerindeki renklerle aynı olduğundan kesin olun.

5. Boruların Kullanımı: Borular, sağdaki şemada belirtilen yönde bağlanabilir: 1, 2, 3, 4, 5. Eğer boruları 3 veya 4 nolu yönlerden bağlarsanız alt tarafın solunda veya sağında boru için bir boşluk bırakın. Eğer boru 5 nolu taraftan bağlanılacaksa, alt tarafta borunun geçeceği çapta bir boşluk bırakmalısınız.

6. Borunun Bağlanması (A-B):

A: İç ünite borusunu ve drenaj hortumunu çekip çıkarın. Boru tutucusunu söktükten sonra boruyu ve drenaj hortumunu çekerek şasiden ayırın. Boruyu ve drenaj hortumunu geri ye doğru yönlendirin. Suyun rahatça akması için drenaj hortumu bükülmemelidir.

B: Boru Çapı (mm) ?6 ?8 ?10 ?12 ?16 Tork (kilo.M) 1,8 4 5,5 8 12 Boruların ortalarını hizalayın ve havşair somunu elle yeterince sıkın. Son olarak da. Anahtar bir "klik" sesi çıkarıncaya kadar havşalı somunu bir tork anahtarı ile sıkın. Havşalı somunu tork anahtarı ile sıkarken, anahtarın üstünde ok ile gösterilen sıkma yönüne dikkat edin.

7. İç Ünitenin Sabitlenmesi: İç üniteyi, montaj plakasının üst tarafına bağlayın. (iç ünitenin arka üst tarafındaki iki kancayı montaj plakasının üst tarafına tutturun.) Kancaların montaj plakasına iyice geçip geçmediğinden kesin olmak için iç üniteyi sağa ve sola hareket ettirin.

Dış Ünitelerin Montajı:

Dış üniteleri sabitleyin. Dış ünitelerin monte edileceği duvar çok sert olmalı. Eğer dış ünitelerin monte edileceği bir platform varsa bir tek dış üniteleri bu platformun üzerine düzgünce yerleştirin. Ve aşağıdaki işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

1. Klima montaj ayağı bağlantı deliği ölçüsüne gore duvara ankraj cıvataları için dört delik açın.

2. Ankraj cıvatalarını deliklere yerleştirin.

3. Klima montaj ayağını klima montaj ayağinı monte edin ve cıvataları sıkın.

4. Dış üniteyi montaj ayağının üstüne düzgün bir şekilde yerleştirin ve dört cıvata yardımıyla sabitleyin.

Boruların dış üniteye bağlanması:

Boruların eksenlerini hizalayın ve havşalı somunu elle yeterince sıkın. Boru Çapı (mm) ?6 ?8 ?10 ?12 ?16, Tork (kilo.M) 1,8 4 5,5 8 12. Son olarak da anahtar bir “klik” sesi çıkarıncaya kadar havşalı somunu bir tork anahtarı yardımıyla sıkın anahtarın üstünde ok ile gösterilen sıkma yönüne dikkat edin.

Dış ünite kablosunun bağlanması:

Vidayı gevşetin ve denetim kutusunun kapağını kaldırın. İç ve dış ünitelerdeki bağlantının aynı olduğundan kararlı olun. Defrost sinyal kablosunu dış üniteye bağlayın (Defrostlu seriler için). Vakumlama, Gaz kaçağı denetimü Ve Boruların İzolasyonu.

A) Vakumlama: Soğutucu gaz dolaşımında nem içeren havanın kalması kompresörün arızalanmasına sebep olur.

1) Alçak basınç valfinin servis kapağını sökün.

2) Yüksek ve alçak basınç valflerinin kapağını sökün.

3) Alien anahtar kullanarak yüksek basınç valfi gövdesini saatin tersi yönünde çevirirken, servis valfi gövdesini alien bir anahtar veya tornavida ile bastırın. Havanın servis deliğinden çıkmasını sağlayın, ortalama 10 dakika sonra soğutucu gazın akışını kontrol edin ve servis deliğini kapatın.

Son olarak da, yüksek ve alçak basınç valf gövdelerini saatin tersi yönünde çevirin. Yüksek ve alçak basınç valf kapağını ve servis. Deliği kapağını takının ve sıkın.

B) Gaz kaçağı denetimi:

Borunun bağlantı kısmınde gaz ne kadarağı olup olmadığını sabun veya kaçak kontrol cihazı ile kontrol edin. Kaçak tespit edilirse, kaçak giderilinceye kadar bağlantı noktasını tork anahtarıyla sıkın.

C)Boruların izolasyonu: Boru bağlantı kablosunu aşağıdan yukarıya doğru özel yalıtım materyali olan yapıştırıcı bandı ile bant layın, fakat drenaj hortumunu bantlamayın. Sıcaklık tutan yapışkan bandı, çok sıkı sarılmayacak şekilde, ikinci sarımın birinci sarımın yarısını bastıracağı tarzda sarılmalıdır (aksi takdirde sıcaklık tutma özelliği kaybolacaktır). Boruları sardıktan ve duvardaki deliği kapattıktan sonra, buğuın yada suyun odanın içine gitmesi önlenir.

D)Kontrol çalışması:

1. Çalışmaya hazırlama: Klimanın tümünü kurduktan sonrasında, öncelikle, aşağıdaki kontrol işlemini yapın:

Metal, kablo vb. şeklinde klimanın montajı esnasında ortaya çıkan maddeleri paklayın.

Montaj esnasında kablo bağlantısının doğru ve , yeterince sıkı olup olmadığını kontrol edin.

Yüksek ve alçak basınç valflerinin tamamen açık olup olmadıklarını denetim edin. Eğer açık değillerse, sonuna kadar çevirin.

Kumandadaki pillerin (+) ve (-) yönlerinin , doğru olduğuna dikkat ederek iki adet, kuru yada eşdeğerli pili yerleştirin.

Bağlantı terminalinin Sarı/Yeşil topraklama hattının düzgün topraklanıp topraklanmadığını kontrol edin.

Su drenaj borusunu sabitleyin.

Elektrik besleme kablosunu,üzerinde sigorta bulunan bağlarımsız bir elektrik hattına bağlayın.

2. Kontrol Çalışması Biçimi:

Uzaktan kumandanın ON/OFF tuşuna basarak klimayı çalıştırın. MODE tuşuna basarak klimayı tüm çalışma modların da en az iki dakika çalıştırın. Klimanın değişik bölümlerini dinleyin. Eğer mesele yoksa, klimayı durdurun ve montaj işlemi tamamlanmıştır

Dış ünite montajı

İç ünite Montajı

Salon Tipi Klima Montajı

Tavan Tipi Kaset Klima Montajı

Duvar Tipi Klima Montajı

Klima Boru Tesisat Montajı

Hizmet verdiğimiz diğer bölgeler:

İstanbul Avrupa Yakası; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kâğıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Şişli, Zeytinburnu